Projekty rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie Noce 2012

Programy

Informacje o projekcie

Wartość: 1 776 000 PLN
Wartość dofinansowania: 888 000 PLN
Jednostka Realizująca:

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

Okres programowy: 2007-2013
Temat: Kultura, Turystyka,
Kategoria: nieinwestycyjny
Stan: zrealizowany
Realizacja od: 2012-1-1
Realizacja do: 2012-12-31
Miejsce realizacji: , Kraków Pokaż na mapie

Opis projektu

Wydarzenia objęte projektem miały miejsce podczas pięciu dni/nocy: Nocy Muzeów, Teatrów, Jazzu, Cracovia Sacra i Nocy Poezji.

Zasadą projektu jest bezpłatne udostępnianie zbiorów muzealnych i kościelnych, prezentacja spektakli teatralnych i poetyckich, koncertów jazzowych i poezji śpiewanej w godzinach nocnych.

Wykorzystane zostały różnorodne formy prezentacji:

  • prezentacja stałych zbiorów muzealnych w sposób wyjątkowy i jednorazowy np. poprzez "ożywianie" eksponatów: specjalne oprowadzanie, organizację małych form scenicznych i muzycznych,
  • koncerty muzyki poważnej, sakralnej, piosenki poetyckiej i jazzowe
  • spektakle teatralne (repertuarowe i jednorazowe), uliczne,
  • jednorazowa prezentacja wnętrz sakralnych i zbiorów sztuki, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym,
  • warsztaty plastyczne, muzyczne i poetyckie o charakterze edukacyjnym dla różnych grup wiekowych.

Wydarzenia odbywały się zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze. Każda instytucja starała się zaprezentować swój dorobek w niecodzienny, interesujący sposób, tak, aby imprezy miały charakter jednorazowy i niepowtarzalny.

Noc Muzeów – połowa maja. Z uwagi na Euro 2012 tematem przewodnim Imprez w Muzeum Narodowym i Muzeum Sztuki Współczesnej był sport w sztuce (w MOCAKu hasło Nocy: Biegiem do Muzeum!").

Noc Teatrów – połowa czerwca. Wzięły w niej udział krakowskie teatry instytucjonalne i wiele zespołów nieinstytucjonalnych. Innowacją była inauguracja Operowego Teatru Lalek Krak. Opery Kameralnej oraz działań artystycznych Teatru Bagatela w „Strefie K-805" przy Al. Waszyngtona. Odbyła się tam impreza plenerowa – „Bagatela Śpiewa".

Noc Jazzu - połowa lipca. Zaplanowano specjalny program z udziałem światowych gwiazd, którym towarzyszyła Sinfonietta Cracovia. Koncert ten odbył się na scenie plenerowej na Małym Rynku.

Cracovia Sacra czyli Noc Sakralna - w dniach 14-16 sierpnia. Tematem przewodnim były „Sanktuaria Krakowa". Do udziału w Nocy zostały też zaproszone synagogi.

Noc Poezji - połowa września. Na pl. Szczepańskim zrealizowano plenerowe widowisko multimedialne, przedstawiające spotkanie poetów – K.I. Gałczyńskiego i S.Wyspiańskiego.

Elementem innowacyjnym w projekcie była organizacja mobilnych gier miejskich za pomocą serwisu geolokalizacyjnego oraz urządzeń mobilnych typu smartfon czy iPhon. Istotą pomysłu takich gier było zachęcenie użytkowników do wykonywania specjalnie przygotowanych misji związanych z programem poszczególnych Nocy.

 

Więcej na stronie: www.krakowskienoce.pl

DSC_1643.jpg
DSC_1669 kopia.jpg
DSC_1640 kopia.jpg
DSC_1640 kopia.jpg
DSC_1614 kopia.jpg
DSC_1645 kopia.jpg
DSC_1643.jpg
DSC_1669 kopia.jpg
DSC_1640 kopia.jpg
DSC_1640 kopia.jpg
DSC_1614 kopia.jpg
DSC_1645 kopia.jpg