Krakowskie Noce 2011

Programy
Informacje o projekcie
Wartość:
1 200 000 PLN
Wartość dofinansowania:
600 000 PLN
Jednostka Realizująca:

Wydział Kultury UMK

Okres programowy:
2007-2013
Temat:
Kultura,
Kategoria:
nieinwestycyjny
Stan:
zrealizowany
Realizacja od:
2011-1-3
Realizacja do:
2011-11-30
Miejsce realizacji:
PL. Wszystkich Świętych 11, Kraków Pokaż na mapie
Opis projektu

Projekt KRAKOWSKIE NOCE 2011 realizowany był w Krakowie w woj.  Małopolskim. Wydarzenia objęte projektem miały miejsce podczas pięciu dni/nocy: Noc Muzeów, Noc Teatrów, Noc Jazzu, Noc Sakralna Cracovia Sacra i Noc Poezji.

Zasadą projektu było bezpłatne udostępnianie zbiorów muzealnych i kościelnych, prezentacja spektakli teatralnych i poetyckich, koncertów jazzowych i poezji śpiewanej w godzinach nocnych. Zostały wykorzystane różnorodne formy prezentacj - prezentacja stałych zbiorów muzealnych w sposób wyjątkowy i jednorazowy np. poprzez "ożywianie" eksponatów: specjalne oprowadzanie, organizację małych form scenicznych i muzycznych, wystawy plastyczne, koncerty muzyki poważnej, poetyckiej i jazzowej, spektakle teatralne (repertuarowe i jednorazowe), pokazy teatrów ulicznych, jednorazowa prezentacja wnętrz sakralnych i zbiorów sztuki, które na co dzień nie są udostępniane zwiedzającym, warsztaty plastyczne, muzyczne i poetyckie o charakterze edukacyjnym dla różnych grup wiekowych.

Wydarzenia wszystkich komponentów projektu odbywały się zarówno w siedzibach instytucji, jak i w plenerze. Każdy z wykonawców projektu starał się zaprezentować swój dorobek w niecodzienny, interesujący sposób, tak, aby imprezy miały charakter jednorazowy i niepowtarzalny.

Noc Muzeów odbyła się w połowie maja. Po raz pierwszy Noc objęła nowoutworzoną w roku 2010 miejską instytucję kultury – Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Także po raz pierwszy udostępniono widzom wystawę stałą w nowym oddziale Muzeum Historycznego M.Krakowa - Fabryce Schindlera.

Noc Teatrów odbyła się w połowie czerwca. Wzięły w niej udział wszystkie krakowskie teatry instytucjonalne i wiele zespołów nieinstytucjonalnych. Do elementów innowacyjnych zaliczyć można prezentację spektaklu Teatru STU na nowym ekranie na budynku Teatru czy zastosowanie dźwięku punktowego przy prezentacji spektaklu Teatru Bagatela na Wielkim Ekranie.

Noc Jazzu odbyła się w połowie lipca. Zaplanowano specjalny program z udziałem największych gwiazd włoskiego jazzu - koncert ten odbył się na scenie plenerowej na Małym Rynku, ponadto 6 nocnych koncertów w klubach: Piec Art, Harris, Piwnica pod Baranami, Drukarnia, Alchemia i U Muniaka.

Cracovia Sacra czyli Noc Sakralna miała na celu promocję fenomenu życia duchowego Krakowa. Rozpoczęła się 15 sierpnia w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Tematem przewodnim po raz pierwszy były „Bazyliki Krakowa”.

Noc Poezji odbyła się w połowie września. Noc ta była zupełnie nowym i innowacyjnym elementem „Krakowskich Nocy”. Projekt był częściowo rejestrowany i transmitowany on-line na telebimach w Krakowie i w miastach Małopolski – m.in. Zakopanem, Tarnowie, Nowym Sączu. Telebimy zostały ustawione w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego, tak by prezentowane materiały znalazły jak najszerszy krąg odbiorców.