Krakowska Karta Miejska – integracja usług metropolitarnych – rozwiązanie modułowe – etap I

Programy
Informacje o projekcie
Wartość:
9 267 390 PLN
Wartość dofinansowania:
5 520 000 PLN
Jednostka Realizująca:

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A.

Okres programowy:
2004-2006
Temat:
Drogi i transport,
Kategoria:
inwestycyjny
Stan:
zrealizowany
Realizacja od:
2006-6-29
Realizacja do:
2007-12-31
Opis projektu


Najczęściej kupowanym przez krakowian biletem okresowym jest bilet miesięczny. Pomimo tego, że istnieje możliwość dokonania zakupu biletu z odpowiednim wyprzedzeniem, zaobserwowano przez lata tendencję do zakupu biletu okresowego w przeciągu zaledwie kilku dni - ostatnich i pierwszych 5 dni na przełomie miesięcy. Projekt jest przede wszystkim odpowiedzią na to zjawisko, a jego głównym celem było rozładowanie okresowych spiętrzeń, kolejek, klientów-pasażerów w punktach obsługi klienta.

Przedsięwzięcie obejmowało nakłady na wdrożenie systemu elektronicznej karty miejskiej w postaci zakupu kart bezstykowych, zgodnych ze standardem MIFARE®, w liczbie ok. 300 tys sztuk oraz niezbędnej infrastruktury technicznej w postaci 60 sztuk automatów do sprzedaży i prolongaty biletów okresowych oraz sprzedaży biletów jednorazowych, a także 80 sztuk urządzeń do kontroli ważności kart. W ramach projektu przewidziana została także implementacja rozwiązań technicznych umożliwiających pobieranie opłat parkingowych przez automaty, a także modernizacja obecnie funkcjonującego oprogramowania służącego do obsługi systemu biletowego wraz z modernizacją centrum rozliczeniowego.

Skrócenie czasu oczekiwania na zakup biletu okresowego oraz ułatwienie jego prolongaty - to największe korzyści płynące z realizacji projektu.

Więcej informacji na temat projektu dostępnych jest na stronie: www.mpk.krakow.pl