Projekty rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

AR.C.H.ETHICS - Dissonant Urban Heritage as labs of democracy

Programy

Urbact IV
logo

Informacje o projekcie

Logo projektu: logo
Wartość: 388 930 PLN
Wartość dofinansowania: 311 144 PLN
Beneficjent:

Gmina Miejska Kraków

Jednostka Realizująca:

Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Okres programowy: 2021-2027
Temat: Kultura,
Kategoria: nieinwestycyjny
Stan: w trakcie realizacji
Realizacja od: 2023-6-1
Realizacja do: 2025-12-31

Opis projektu

Inicjatywa „Dysonansowe Dziedzictwo Europejskie jako Laboratorium Demokracji - AR.C.H.ETHICS” w ramach unijnego programu URBACT IV, tworzona przez 9 miast europejskich z liderem Ceseną ma dotyczyć zintegrowanego podejścia do zachowania dysonansowego dziedzictwa, jako spuścizny reżimów totalitarnych Europy XX w.

Gmina Kraków skupi się na zmianie postrzegania zabytkowego charakteru Nowej Huty. Uczestnictwo w projekcie będzie szansą na upowszechniania wiedzy, ochronę i promocję dysonansowego dziedzictwa dzielnicy, jak również może stać się doskonałym narzędziem napędzającym lokalny rozwoju miasta.

Podczas projektu zostanie opracowany dokument tzw. Zintegrowany Plan Działania, opisujący rekomendowane w skali europejskiej narzędzia i mechanizmy służące ochronie i promocji dysonansowego dziedzictwa, jako wynik wymiany doświadczeń do wykorzystania w działaniach związanych z planowaniem strategicznym w obszarze zachowania spuścizny architektonicznej reżimów totalitarnych Europy XX w.

Dokument zostanie wypracowany przez uczestników projektu, między innymi w wyniku aktywnego uczestnictwa UMK w spotkaniach plenarnych z 2 przedstawicielami następujących miast posiadających obiekty związane z dysonansowym dziedzictwem: W ramach planowanych działań zostanie przeprowadzona również akcja, której celem jest zwiększenie świadomości mieszkańców w zakresie wartości dziedzictwa Nowej Huty i jego wykorzystania/użytkowania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Ważna jest również integracja i współpraca ze społecznością lokalną, aktywistami, instytucjami kultury i władzami miasta w związku z działaniami podejmowanymi na terenie dzielnicy. Jednym z elementów będą warsztaty dla społeczności lokalnej służące rozwijaniu kompetencji i zaangażowania mieszkańców w podejmowanie decyzji dotyczących ich najbliższego otoczenia.

 

Partnerstwo: Partnerstwo: Cesena (Włochy) jako lider, Vila Nova de Cerveira (Portugalia), Gdańsk (Polska), Betera (Hiszpania), Leros (Grecja), Permet (Albania), Lipsk(Niemcy), Kazanłyk (Bułgaria).

 

 

Wartość całego projektu: 848 955.32 EUR.