Projekty rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kwartał Św.Wawrzyńca – budowa centrum kulturowego na krakowskim Kazimierzu

Programy

Informacje o projekcie

Wartość: 24 556 530,10 PLN
Wartość dofinansowania: 11 672 167,35 PLN
Jednostka Realizująca:

Muzeum Inżynierii Miejskiej

Okres programowy: 2007-2013
Temat: Kultura, Rewitalizacja,
Kategoria: inwestycyjny
Stan: zrealizowany
Realizacja od: 2007-2-28
Realizacja do: 2010-9
Miejsce realizacji: Św. Wawrzyńca, Kraków Pokaż na mapie

Opis projektu

Kompleks zajezdni tramwajowych z 2 poł. XIX i pocz. XX w., którego dotyczy projekt, leży na terenie uznanym za pomnik historii „Kraków - historyczny zespół miasta", na krakowskim Kazimierzu, i wpisany jest do rejestru zabytków oraz na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W ramach działań, mających na celu przywrócenie świetności temu zabytkowi, wykonano kompleksową rewaloryzację zabudowy poprzemysłowej wraz z jej adaptacją dla funkcji muzealnych. Przeprowadzono prace budowlano-konserwatorskie przy 8 obiektach w zespole - 7 zabytkowych budynków (E, F, B, C, D, J, H) oraz zabytkowy dziedziniec i plac manewrowy.

Projekt zakładał zastosowanie rozwiązań technicznych mających na celu podniesienie standardu usług poprzez utworzenie przestrzeni ekspozycyjnych umożliwiających innowacyjny sposób prezentacji unikatowych obiektów z obszaru techniki:  komunikacji miejskiej, w tym największa w Polsce kolekcja 13-stu w pełni sprawnych technicznie i dopuszczonych do ruchu odrestaurowanych wagonów tramwajowych z 1. połowy XX w., drukarstwa, gospodarstwa domowego, techniki biurowej oraz największa w Polsce kolekcja w muzeach publicznych polskiej motoryzacji.

Ponadto część przedsięwzięć Muzeum, realizowanych dotąd poza siedzibą ze względu na ograniczenia ekspozycyjne będzie mogła być realizowana w kwartale św. Wawrzyńca: wystawy interaktywne z zakresu historii nauki i techniki, przygotowane i udostępnione jako pierwsze w Polsce, strefa science-centre tj. interaktywne wystawy umożliwiające samodzielne wykonywanie doświadczeń i eksperymentów pozwalających poznać zjawiska przyrodnicze i prawa fizyki.

Nowa, innowacyjna w skali regionalnej oferta ekspozycyjna i edukacyjna przyczynić się ma do popularyzacji nauki, techniki oraz przedsięwzięć kulturalnych.

p63674773.jpg
p63674773.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.JPG
p63674773.jpg
p63674773.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.JPG