Projekty rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

IX Wielka Parada Smoków, Poszukiwanie Przodków

Programy

Informacje o projekcie

Wartość: 609 856,00 PLN
Wartość dofinansowania: 251 700,00 PLN
Jednostka Realizująca:

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska

Okres programowy: 2007-2013
Temat: Kultura, Turystyka,
Kategoria: nieinwestycyjny
Stan: zrealizowany
Realizacja od: 2008-12-1
Realizacja do: 2009-10-31
Miejsce realizacji: Rynek Główny, Kraków Pokaż na mapie

Opis projektu

Wielka Parada Smoków jest imprezą cykliczną odbywającą się w Krakowie od 2000r. Wydarzenia przygotowywane w ramach 9 edycji parady tematycznie oscylowały wokół Smoka Wawelskiego jako symbolu i odwoływać się będą do legend, historii, fikcji oraz jego korzeni w Małopolsce.

Zorganizowana w ramach imprezy rodzinna gra miejska odkrywająca tajemnice przodków najsłynniejszego smoka w kraju oraz wspólne budowanie jego drzewa genealogicznego miała zachęcić uczestników parady do poszukiwania własnych korzeni i poznawania lokalnej historii. Możliwe będzie także tworzenie wirtualnego drzewa genealogicznego Smoka Wawelskiego, dzięki uruchomionemu specjalnie na ten cel portalowi internetowemu. Za jego pośrednictwem wszyscy zainteresowani mogli tworzyć postacie z rodziny smoka, budując ich historię w oparciu o własne rodziny, szkoły czy przedszkola, dodając zdjęcia, rysunki i projekty. Drzewa genealogiczne powstałe tą drogą zaprezentowano na wystawie zamieszczonej na portalu.

Wielka Parada to dwudniowy piknik rodzinny na Bulwarach Wiślanych o charakterze multidyscyplinarny, na który składały się różne przedsięwzięcia jak gry i zabawy zręcznościowe, warsztaty teatralne i plastyczne, a nawet mała wioska rycerska. Podczas imprezy małopolscy artyści-amatorzy, zespoły muzyczne i grupy teatralne, mieli możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Dla teatrów amatorskich zorganizowany był odrębny przegląd „O smocze jajo". Podczas niego, poza wystawieniem spektaklu, każda z grup miała okazję na spotkanie i konsultacje z twórcami profesjonalnymi.

Istotnym punktem imprezy był przemarsz figur smoków przygotowanych przez dzieci i młodzież z terenu Małopolski, której finał odbył się w centrum Krakowa wraz z konkursem na Smoka Parady. Najbardziej spektakularnym wydarzeniem IX Wielkiej Parady Smoków było Wieczorne Widowisko Plenerowe w zakolu Wisły pod Wawelem. Ogromne, do 25 metrów, smocze cielska z lekkością przesuwały się przed oczyma tysięcy krakowian, wśród zapierających dech efektów świetlnych i przy wybuchach sztucznych ogni.

Coroczna Wielka Parada jest wydarzeniem promującym zaangażowanie dzieci i młodzieży oraz rodzin we wspólne działania twórcze.

p56896550.jpg
p56896550.jpg