Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie

Programy
Informacje o projekcie
Wartość:
całkowita wartość: 2 555 776,69 PLN, wartość całkowitych wydatków kwalifikowanych: 1 997 490 PLN
Wartość dofinansowania:
927 844 PLN (46,45% wydatków kwalifikowanych)
Jednostka Realizująca:

Krakowskie Biuro Festiwalowe

Okres programowy:
2007-2013
Temat:
Kultura, Turystyka,
Kategoria:
nieinwestycyjny
Stan:
zrealizowany
Realizacja od:
2009-1-1
Realizacja do:
2009-8-31
Opis projektu

Druga edycja Festiwalu Muzyki Filmowej organizowana była w 2009 roku. Cechowała ją szeroko rozumiana innowacyjność i nowa jakość, które  podniosły rangę tego wydarzenia kulturalnego w stosunku do pierwszej edycji. Wpłynęły na to różne czynniki. Program festiwalu w stosunku do poprzedniego zyskał bardziej rozbudowaną ofertę pod względem gatunkowym: od przeglądowych retrospektyw i ekskluzywnych wykonawczo koncertów galowych, przez koncerty monograficzne wybranych i uznanych kompozytorów, skończywszy na masowych pokazach plenerowych na krakowskich Błoniach. Podczas koncertów w plenerze zastosowane zostały najnowocześniejsze na świecie technologie audiowizualne. 
Podczas Festiwalu Muzyki Filmowej po raz pierwszy został zastosowany  w Krakowie nowoczesny system obsługi widowni. Zainstalowano specjalne bramki przy wejściu do sektorów, które  automatycznie kasowały bilety i umożliwiały wejście na teren koncertu.

PROGRAM FESTIWALU (5 koncertów, na których planowana liczba widzów wyniesie 32500 osób)

19 maja 2009 (wtorek) Musical i kino
Najpiękniejsze piosenki wielkiego ekranu w mistrzowskich aranżacjach. W koncercie inauguracyjnym znakomici wykonawcy klasyczni i jazzowi wykonają piosenki filmowe i musicalowe najważniejszych produkcji filmowych wszech czasów. W nowatorskich aranżacjach zabrzmią utwory Gershwina, Bernsteina, Lisy Minelli, Marleny Dietrich, Marylin Monroe, utwory z takich musicali jak: West Side Story, Chicago , Moulin Rouge, Kabaret, My Fair Lady, Kabaret, Amerykanin w Paryżu, Grease, Koty, Upiór w Operze. Do współpracy zaproszeni zostaną znakomici muzycy klasyczni i jazzowi. Repertuar powstaje specjalnie na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie.

20 maja (środa) Koncert monograficzny - Michael Nyman
Michael Nyman, to jeden z najwyżej cenionych kompozytorów brytyjskich, kojarzony ze nurtem minimalistycznym w muzyce.

21 maja 2009 (czwartek) Jan A.P. Kaczmarek
Ggeniusz muzyki filmowej w Hollywood. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie muzyka m.in. z takich filmów, jak Pożegnanie z Marią, Całkowite zaćmienie, Plac Waszyngtona.

22 maja 2009 (piątek) Pachnidło - Tom Tykwer
Projekcja filmu z muzyką na żywo Znakomity film będacy filmową adaptacją bestselerra Patricka Süskinda to historia mężczyzny, którego obsesją jest pragnienie stworzenia zapachu doskonałego.

23 maja 2009 (sobota) The Two Towers - Howard Shore
Prezentacja oryginalnej ścieżki dźwiękowej skomponowanej przez Howarda Shore'a, projekcja na ogromnym ekranie w obecności samego kompozytora.