Projekty rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

FuturHist

Programy

Horyzont Europa
logo

Informacje o projekcie

Wartość: 1.250.000 PLN
Wartość dofinansowania: 1.250.000 PLN
Beneficjent:

Gmina Miejska Kraków

Jednostka Realizująca:

Zarząd Budynków Komunalnych

Okres programowy: 2021-2027
Temat: Ochrona środowiska, Kultura,
Kategoria: nieinwestycyjny
Stan: w trakcie realizacji
Realizacja od: 2023-12-
Realizacja do: 2027-12-

Opis projektu

Celem projektu jest wypracowanie skutecznych i efektywnych kosztowo rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania budynków historycznych na energię o min. 60% przy zachowaniu ich wartości historycznych i kulturowych. Wypracowane w ramach projektu rozwiązania mają mieć możliwość powielania i stosowania w szerszej skali.

W ramach zadania zostały wytypowane 4 budynki demonstracyjne, w których zostaną wykonane prace budowlane wg. założeń projektu. Są to obiekty zlokalizowane w Hiszpanii, Szkocji, Szwecji oraz w Polsce (Krakowie). Budynki te przedstawiają różne typy zabudowy oraz znajdują się w różnych strefach klimatycznych. Ma to na celu wypracowanie rozwiązań możliwych do zastosowania w odniesieniu do jak najszerszego spektrum obiektów historycznych występujących w Europie. Jako jeden z obiektów demonstracyjnych został wybrany zarządzany przez Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie, budynek przy ul. Kościuszki 18 w Krakowie. Jest to obiekt reprezentatywny dla dużej ilości zabudowy z przełomu XIX i XX wieku, z jaką spotykamy się w Krakowie. W budynku tym znajdują się zarówno lokale mieszkalne jak i użytkowe (w tym m.in. antykwariat Abecadło funkcjonujący w lokalu po dawnej aptece z historycznym wystrojem). Nieruchomość jest wpisana do Rejestru Zabytków, tak więc podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej.

W ramach projektu FuturHist, w tym budynku zostaną wykonane prace, mające na celu zmniejszenie zapotrzebowania obiektu na energię.

 

Wartość projektu: 270 000 EURO (1 250 tys PLN)

Wartość dofinansowania: 270 000 EURO (1 250 tys PLN) - 100% dofinansowania

 

Partnerstwo: W projekcie bierze udział 14 beneficjentów z 8 krajów Unii Europejskiej oraz 3 partnerów stowarzyszonych z Wielkiej Brytanii. Liderem projektu jest Akademia Europejska w Bolzano (EURAC) z Włoch.