W dniach 16-17 maja 2024 r. odbyła się w Krakowie międzynarodowa Konferencja naukowa na temat Obrotu prawnego w sprawach rodzinnych z perspektywy 20 lat członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej. Organizatorem Konferencji było Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego przy wsparciu merytorycznym Urzędu Stanu Cywilnego w Krakowie oraz naukowym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studentów programu edukacyjnego Erasmus.

W konferencji uczestniczyło liczne grono kierowników urzędów stanu cywilnego m.in. z małopolski, śląska, mazowsza, wielkopolski, podkarpacia, dolnego śląska, pomorza, województwa warmińsko-mazurskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego.

Oprócz urzędników konferencja zgromadziła uczestników z wielu ośrodków naukowych w Polsce  Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, i zagranicznych uniwersytetów Uniwersytet Michała Römera (Litwa), De Haagse Hogeschool (Holandia), Ludwig-Maximilians-Universität München (Niemcy).

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał Szczepan Ciuła – Dyrektor Krakowskiego Urzędu Stanu Cywilnego. Następnie Ms Gaia Romani Z-ca Mera Mediolanu do spraw Obywatelskich, która na podstawie doświadczeń władz Mediolanu omówiła problematykę transkrypcji aktu urodzenia, w którym jako rodziców dziecka wpisano dwie kobiety. W trakcie konferencji uczestnicy omówili szczególne przypadki w zakresie transkrypcji aktów stanu cywilnego, prawne aspekty zawierania związków małżeńskich przez cudzoziemców na terenie RP na przykładzie wybranych uregulowań w państwach członkowskich. Zwrócono uwagę treść Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie promowania swobodnego przepływu obywateli poprzez uproszczenie wymogów dotyczących przedkładania określonych dokumentów urzędowych w Unii Europejskiej oraz Rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Ponadto prelekcje dotyczyły rozwodów pozasądowych w prawie państw członkowskich, uznawania wyroków rozwodowych.

Bardzo ciekawą częścią panelu, okazało się wystąpienie studentów z różnych krajów Unii Europejskiej, uczestniczących w programie edukacyjnym Erasmus na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przygotowali referaty w oparciu o ustawodawstwo kraju pochodzenia na temat podstawowych zasad dotyczących tworzenia nazwisk oraz odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników Konferencji a dotyczące między innymi rejestracji stanu cywilnego w ich krajach.

Konferencja naukowa była ważną płaszczyzną wymiany poglądów naukowych, poszerzania wiedzy uczestników w szczególności kierowników urzędów stanu cywilnego w zakresie obrotu prawnego w sprawach rodzinnych w oparciu o różne ustawodawstwa państw członkowskich Unii Europejskiej.

img_1372.jpg-Konferencja USC
img_1383.jpg-Konferencja USC