Fundusze europejskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Udział w projekcie European Cultural Heritage in Action

Miasto Kraków przystąpiło do projektu European Cultural Heritage in Action. Projekt ten jest jednym  z działań Europejskiej Struktury na rzecz dziedzictwa kulturowego wspieranych przez Komisję Europejską. Zakłada on wzajemne uczenie się i wymianę wiedzy z zakresu dziedzictwa kulturowego, z naciskiem na zarządzanie partycypacyjne, adaptacyjne wykorzystanie  i wysoką jakość ingerencji w przestrzeń kulturową. Dzięki udziałowi w projekcie miasta i regiony mają możliwość wzmocnienia polityki i inicjatyw z zakresu dziedzictwa kulturowego, jak również rozwoju innowacyjnych rozwiązań w zachowaniu kapitału dziedzictwa kulturowego.

Projekt jest finansowany w ramach programu Kreatywna Europa i prowadzony przez konsorcjum pod przewodnictwem EUROCITIES, wraz z  KEA, ERRIN, Europa Nostra i Architects’ Council of Europe (ACE). Do konkursu można było zgłosić dobre praktyki, które są innowacyjne, inspirujące dla innych miast i regionów w trzech obszarach tematycznych:

– po pandemiczna odbudowa poprzez dziedzictwo kulturowe;

– dziedzictwo kulturowe dla lokalnego zrównoważonego rozwoju;

– zarządzanie i finansowanie: nowe role władz lokalnych i regionalnych.

W ramach projektu został poszerzony istniejący już katalog o kolejne dobre praktyki z europejskich miast, regionów, miejskich oraz wiejskich obszarów. W katalogu znalazły się Ogrody Krakowian – parki kieszonkowe w Krakowie realizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Parki kieszonkowe to zielone przestrzenie niewielkich rozmiarów, które powstają w zwartej zabudowie miejskiej na tzw. miejskich nieużytkach. Odpowiedni dobór lokalizacji umożliwia mieszkańcom spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody, w bezpośrednim sąsiedztwie swojego zamieszkania. Z racji niewielkiej przestrzeni, kluczowe jest wykorzystanie każdego cm2 w sposób, który umożliwi wprowadzenie jak największej ilości funkcji tak, aby każdy niezależnie od wieku, znalazł coś interesującego dla siebie.

Podstawowym celem projektu Ogrody Krakowian jest budowanie silnych więzi społecznych, budowanie lokalnej społeczności. Zagospodarowanie niedostępnych terenów międzyosiedlowych oraz przyulicznych, a tym samym wyeliminowanie niechcianych zachowań, przyczyniło się także do znacznej poprawy bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców. Ogrody Krakowian powstają na terenie całego miasta – zarówno w centrum jak i na obrzeżach. Jest to projekt sprawiedliwy społecznie – wszyscy mieszkańcy mają do niego równe prawo.

Katalog dobrych praktyk znajduje się pod linkiem https://culturalheritageinaction.eu/case-studies/

W najbliższym czasie zostanie również przeprowadzona przez Eurocities kampania reklamowa w mediach społecznościowych promująca katalog i dobre praktyki w miastach i regionach. Działania te stanowią istotne narzędzia na rzecz promocji miasta Krakowa na arenie międzynarodowej.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ADAM MICHALUK
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Data publikacji: 2022-04-25
Data aktualizacji: 2022-04-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź