Muzeum AK z nagrodą

Projekt rewaloryzacji zabytkowej siedziby muzeum AK i jej adaptacji na potrzeby muzealne zdobył nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie architektonicznym BRICK AWARD 2014.

Muzeum AK z nagrodą
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Brick Award 2014 to Vl edycja międzynarodowego konkursu ogłaszanego przez Wienerberger AG - największego na świecie producenta cegieł ceramicznych oraz wiodącego producenta dachówek ceramicznych i cegieł klinkierowych. Konkurs nagradza najciekawsze obiekty zbudowane przy wykorzystaniu materiałów ceramicznych.

Krakowski budynek jako jeden z dwóch polskich projektów, znalazł się w finałowej 50. tegorocznej edycji. Ponadto projekt stał się jednym z sześciu obiektów wyróżnionych i opublikowanych w prestiżowym wydawnictwie BRICK 14 towarzyszącym konkursowi.

Dodajmy, że Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie jest jedyną tego rodzaju instytucją w Polsce upowszechniającą wiedzę o Polskim Państwie Podziemnym i jego siłach zbrojnych. Powstało w 2000 r. jako samorządowa jednostka upowszechniania kultury Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego. Prace budowlane ukończono jesienią 2011 r. za ok. 30 mln. zł, z czego 85% pochodziło ze środków Unii Europejskiej, a pozostałą część po połowie wyłożyły samorządy Krakowa i Województwa Małopolskiego. W efekcie rewaloryzacji i adaptacji powierzchnia budynku zwiększyła się z dotychczasowych 1  300 m2 do 6 500 m2, a kubatura nowoczesnego gmachu Muzeum wynosi ok. 25 000 m3.

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA DŁUGOSZ
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także