Więcej pieniędzy na czyste powietrze

Miasto otrzyma ponad 3 mln zł na realizację projektu „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie". – To nam pozwoli m.in. na szybsze przeprowadzenie inwentaryzacji istniejących w Krakowie pieców węglowych – komentuje Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Więcej pieniędzy na czyste powietrze
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Projekt Gminy Miejskiej Kraków „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie" znalazł się na pierwszym miejscu listy i uzyskał 100 proc. wnioskowanego wsparcia w wysokości 3 132 820 zł ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Aby zapewnić wysoki poziom merytoryczny zadania, będzie ono realizowane wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Oddział w Krakowie. Całkowita wartość projektu to 3 685 671 zł.

- To dodatkowe środki, na które czekaliśmy od jakiegoś czasu. W ramach projektu będziemy chcieli m.in. przeprowadzić kompleksową inwentaryzację pieców węglowych. To działanie niezmiernie ważne. Powstała w oparciu o inwentaryzację mapa jest doskonałą wskazówką przede wszystkim dla dostawców ciepła – mówi Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa.

Wśród innych składników projektu, dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego jest też zadanie, które pozwoli na ocenę warunków przewietrzenia Krakowa. Znajdą się w nim również środki na działania kontrolne związane z dotacjami do wymiany pieców, a także na przeprowadzenie inwentaryzacji terenów zielonych.

Przypomnijmy, że, oprócz środków na projekt „Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie", w tym roku na działania związane z ograniczaniem niskiej emisji Kraków będzie miał około 27 mln zł. Spora część tej kwoty pochodzi z dotacji i pożyczek udzielonych Miastu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.in. z rządowego funduszu KAWKA.

pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA DŁUGOSZ
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także