Fundusze europejskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Trwają obchody 20-lecia Krakowa w Unii Europejskiej. Świętuj razem z nami!

Trwają obchody 20-lecia obecności Krakowa w Unii Europejskiej. Większość imprez już za nami. Przeczytaj relację z minionych wydarzeń i dołącz do wspólnego świętowania jeszcze w marcu!

Przez trzy pierwsze weekendy marca w ramach Dni Otwartych swoje drzwi otworzyły krakowskie instytucje, które rozwinęły się dzięki środkom europejskim. Przygotowano szereg atrakcji dla całych rodzin.

Dni otwarte w instytucjach są okazją by na własne oczy zobaczyć efekty udziału tych jednostek w projektach unijnych, a także wspólnie się bawić, sprawdzić swoją wiedzę w dziedzinie funduszy rozwiązując quizy i odebrać przygotowane gadżety z logo obchodów.

9 i 10 marca Muzeum Fotografii MuFo zaprosiło mieszkańców do dwóch lokalizacji. MuFo Józefitów udostępniło swoje bogate wnętrze, gdzie zwiedzający mogli zobaczyć zarówno pracownie konserwacji i digitalizacji, jak również gabinety i zakamarki muzeum. W MuFo Rakowicka udostępniono m.in. wystawę główną „Co robi zdjęcie?”, przekrojowo prezentującą historię fotografii, jej teraźniejszość i przyszłość.

Pracownicy Nowohuckiego Centrum Kultury opowiedzieli jak na co dzień działa instytucja, prezentując otoczenie i budynki zrewitalizowane dzięki środkom europejskim oraz otworzyli niedostępne na co dzień zakamarki Sceny. Chętni mogli nieodpłatnie zwiedzić Galerie Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza, cieszące się dużym zainteresowaniem wśród turystów z całej Polski.

W MOCAK-u organizowane były warsztaty tematyczne dla odbiorców w każdym wieku: dla najmłodszych: „Do dzieła!”, dla młodzieży i dorosłych „Sztuka (nie)odpowiedzialna społecznie”. Zwiedzający mogli obejrzeć także wystawy czasowe: „Uczyń to realnym, czyli podobnym do czego?”, współczesna sztuka litewska oraz „Malarstwo – złote medium sztuki".

W „Symbiozie” warsztaty i wystawy ,,Czas na las z Borsukiem” oraz „Czas na las z Rzekotką” pozwoliły na odkrywanie leśnego świata oraz poznanie tajemnic najniższych warstw lasu. Z kolei Centrum Kultury Podgórza przeprowadziło warsztaty inspirowane kulturą krajów Unii Europejskiej. Chętni mogli m.in. poznać tajniki robienia belgijskich pralinek czy nauczyć się hiszpańskiego flamenco.

Przedostatni weekend marca to ostatnia szansa na odwiedzenie ciekawych miejsc. Swoje drzwi otworzą m.in. Ekospalarnia, Muzeum Inżynierii i Techniki, Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz liczne Kluby Kultury. Link do harmonogramu: https://ue.krakow.pl/fundusze_europejskie/279877,artykul,obchody_20-lecia_krakowa_w_unii.html

16 marca w Muzeum Inżynierii i Techniki we współpracy z Gazetą Wyborczą został zorganizowany „Wielki Test Wiedzy o Unii Europejskiej. Ludzie. Instytucje. Kraków”. Uczestnicy quizu musieli odpowiedzieć na 60 pytań jednokrotnego wyboru, z których połowa dotyczyła ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej, m.in. jej funkcjonowania, instytucji, programów, natomiast druga - Krakowa w Unii. Zwycięzcą konkursu został pan Michał Płaza, który odpowiedział prawidłowo aż na 54 pytania!

Link do galerii zdjęć: Oto zwycięzcy Wielkiego Testu Wiedzy o UE.

Również w marcu najmłodsi mogli uczestniczyć w konkursie plastycznym „Okna otwarte na Europę – widoki z Krakowa” zorganizowanym przez Centrum Kultury Podgórza. Jury, spośród ponad 220 nadesłanych prac, wybrało 27 laureatów, którym Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Jerzy Muzyk wręczył atrakcyjne nagrody.

Z sześciu zwycięskich rysunków zostanie stworzony plakat, który od 15 kwietnia będzie prezentowany na miejskich citylightach.

Zdjęcia z gali wręczenia nagród pod tym linkiem: https://www.krakow.pl/otofotokronika/222101,2620,0,2629,otofoto.html

pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA BIERNAT
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Data publikacji: 2024-03-21
Data aktualizacji: 2024-03-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź