Fundusze europejskie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Gmina Miejska Kraków jednym z partnerów projektu: SMART EPC realizowanego w ramach Programu HORYZONT 2020

W lutym tego roku rozpoczną się prace w ramach projektu Smart EPC, polegającego na opracowaniu nowych standardów wymiany oświetlenia ulicznego na podstawie umów EPC (Energy Performance Contracting) wraz z rozszerzeniem o elementy smart city, np. ładowarki, nadajniki do systemów obliczeniowych poziom zanieczyszczenia światłem, nadajniki sieci 5G itp.

Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Ideą projektu jest wykorzystanie infrastruktury oświetlenia ulicznego zmodernizowanej poprzez umowy o poprawę efektywności energetycznej jako szkieletu infrastruktury Smart City, czyli zintegrowanie usług energetycznych z usługami niezwiązanymi z energią.

Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków HORYZONT2020 a partnerami w projekcie są Węgry, Chorwacja, Hiszpania, Francja, Polska, Belgia. Miasto Kraków, podobnie jak Warszawa oraz Murcja (Hiszpania) występują w projekcie jako miasta pilotażowe, które zobowiązały się do wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne w oparciu o wypracowane w ramach projektu standardy.

Kraków zobowiązał się do wymiany 10 tyś punktów świetlnych. Firma ESCO będzie miała za zadanie wymianę oświetlenia ulicznego, a jej wynagrodzeniem będzie wypracowana oszczędność energii elektrycznej. Tym sposobem Gmina Miejska Kraków nie poniesie żadnych kosztów związanych z wymianą punktów świetlnych.

Dodatkowo biorąc udział w przedmiotowym projekcie Kraków będzie miał możliwość przetestowania wdrożenia elementów smart city przy okazji wymiany oświetlenia, wykorzystując ją jako szkielet infrastruktury smart. Będziemy mieli również możliwość aktywnego udziału w tworzeniu ostatecznej wersji standardów umów Smart EPC.

pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA BIERNAT
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Data publikacji: 2022-01-04
Data aktualizacji: 2022-01-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź