Warsztaty SlowFood CE w Krakowie

Od 7 do 10 lutego gościli w Krakowie partnerzy projektu „Slow Food-CE”, realizowanego w ramach programu INTERREG Europa Środkowa. Obok warsztatów i szkoleń dotyczących badania wspólnego dziedzictwa kulinarnego, uczestnicy projektu z Wenecji (Włochy), Brna (Czechy), Dubrownika (Chorwacja) i Kecskemet (Węgry) mogli zapoznać się z małopolskimi produktami regionalnymi i poznać tradycyjne metody ich wytwarzania. Obok kiełbasy lisieckiej i oscypka nie zabrakło oczywiście krakowskiej dumy, czyli obwarzanka.

Warsztaty SlowFood CE w Krakowie
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

W najbliższych miesiącach partnerzy projektu, w tym Kraków, przeprowadzą serię wywiadów z osobami, które pomogą opisać zjawisko jakim jest lokalne dziedzictwo kulinarne: rolnikami, producentami żywności, sprzedawcami z placów targowych, szefami kuchni, ale także badaczami kultury kulinarnej Krakowa.

Niezbędnym warunkiem projektu będzie także utworzenie Lokalnej Grupy Działania, wspierającej aktywności projektowe. Program spotkania został przygotowany wspólnie przez polskich partnerów projektu, czyli Urząd Miasta Krakowa i Slow Food Polska.

slowfood3

FOT: Życie Od Kuchni

 

Wizyta przedstawicieli Slow Foodu stała się także okazją do ogłoszenia Targu Pietruszkowego tzw. Earth Market, czyli „targiem ziemi”.

Dotąd zaledwie 68 targowisk na całym świecie uzyskało to wyróżnienie (Targ Pietruszkowy będzie 69). Nadawane jest ono w uznaniu dla promowania modelu handlowego zgodnego z filozofią ruchu Slow Food: oferowania lokalnych produktów bez chemii przez lokalnych rolników i przetwórców.

Targ Pietruszkowy działa w każdą środę (13.00 – 17.00) i sobotę (8.00 – 13.00) w podziemiach hali „Korony” oraz na sąsiednim placu (ul Kalwaryjska 9-15).

Pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA BIERNAT
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także
W dniu 15.02.2018 r Gmina Miejska Kraków podpisała umowy o dofinansowanie dla czterech ścieżek rowerowych: Budowa ścieżki rowerowej od ul. Powstańców wzdłuż ulic Strzelców i  Lublańskiej do estakady  wraz z dostosowaniem tunelu łączącego ulice Brogi-Rakowicka do ruchu rowerowego w Krakowie (całkowita wartość projektu ok. 5,56 mln zł, w tym ok. 4,42 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Zakopiańskiej na odcinku od pętli tramwajowej w Łagiewnikach do przystanku tramwajowego przy ul. Siostry Faustyny (całkowita wartość projektu ok. 1,23 mln zł, w tym ok. 1,04 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej na odcinkach: od Klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinka ścieżki przy Moście Zwierzynieckim, od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej oraz od ul. Mirowskiej do granicy miasta Krakowa (całkowita wartość projektu ok. 5,43 mln zł, w tym ok. 3,33 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej od ul. Bunscha do ul. Trockiego w Krakowie (całkowita wartość projektu ok. 2,17 mln zł, w tym ok. 1,84 mln dofinansowanie z UE) W dniu 05.03.2018 r. Gmina Miejska Kraków podpisała umowę o dofinansowanie dla kolejnej ścieżki rowerowej „Budowa ścieżki rowerowej od ul. Powstańców wzdłuż ulic Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów, Wiślickiej w Krakowie” Całkowita wartość projektu to ok. 5,76 mln zł, w tym ok. 4,23 mln dofinansowanie z UE Inwestycje realizowane są w ramach Poddziałania 4.5.1 Niskoemisyjny transport miejski – ZIT, Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.