Komunikat archiwalny

Konferencja kończąca pierwszy etap sportowego projektu „Vital Cities”

W dniach 25 i 26 lutego 2016 r. odbyła się w Krakowie międzynarodowa konferencja podsumowująca pierwszą fazę projektu „Vital Cities” realizowanego w ramach programu URBACT III.

Celem projektu jest zachęcenie mieszkańców, zwłaszcza z uboższych obszarów miasta, do zwiększenia aktywności fizycznej. Projekt ma także wpływać na przyszłe projektowanie lub zmianę istniejącej przestrzeni publicznej, tak aby mieszkalne obszary miasta zmieniły się w przyjemne i łatwo dostępne miejsca do uprawiania sportu i rekreacji.

Projekt szczególny nacisk kładzie na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zapobieganie niepożądanych zachowań wśród dzieci i młodzieży. Dzięki atrakcyjnym zajęciom treningowym, zawodom sportowym czy festynom rodzinnym wolny czas zostanie zagospodarowany, a to przyczyniać się będzie do zapobiegania patologiom społecznym. Uczestnicy projektu opracowywać będą strategie, jak zwiększyć aktywność dzieci i młodzieży oraz osób starszych, a także prowadzić do integracji lokalnej.

W dwudniowej konferencji podsumowującej pierwszą fazę projektu „Vital Cites” uczestniczyły miasta: Loulé (Portugalia) jako lider projektu, a także Birmingham (Wielka Brytania), Burgas (Bułgaria) oraz Kraków. Do drugiej fazy projektu dołączą nowe miasta: Budapeszt (Węgry), Vestfold County (Norwegia), Rieti (Włochy), Ústi nad Labem (Czechy), Liepaja (Łotwa), Sibenik (Chorwacja), które jako nowi członkowie zaprezentowali swoje działania w dziedzinie sportu i zaproponowali swój wkład merytoryczny do projektu.

W drugim dniu partnerzy mieli też okazję zapoznać się z programami sportowymi wdrażanymi w Krakowie, odwiedzić miejsca, gdzie wdrażany będzie projekt oraz porozmawiać z potencjalnymi współtwórcami strategii dla Krakowa.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia.

zdj1
zdj2