Festyn sąsiedzki na powitanie jesieni w ramach projektu URB-INCLUSION

Wakacje szybko minęły, przed nami kolejny rok szkolny, nadchodzi jesień. Żeby wykorzystać ostatnie słoneczne dni Punkt Aktywności Lokalnej, Centrum Aktywności Seniora oraz Biuro Funduszy Europejskich w ramach unijnego projektu Urb-Inclusion w dniu 8 września 2018 roku zorganizowały kolejne spotkanie sąsiedzkie na powitanie jesieni.

Festyn sąsiedzki na powitanie jesieni w ramach projektu URB-INCLUSION

Tradycyjnie wybrano miejsce w okolicach ogrodu społecznego, gdzie podziwiać można było jak pięknie wyrosły zioła i warzywa; chyba trudno o większą dynię i bujniejsze krzaki bazylii i melisy!

Jak zwykle nie zabrakło atrakcji dla dzieciaków: te nieco starsze upodobały sobie puszczanie ogromnych baniek mydlanych, te najmłodsze oddawały się igraszkom w basenie z kulkami i przechodzeniu przez tunel. Były też warsztaty robienia zwierzątek z balonów i malowanie twarzy.

Tak jak podczas festynu na powitanie lata nie zawiedli policjanci i strażacy, którzy pozwolili dzieciakom zasiąść za kierownicą swoich pojazdów i z entuzjazmem opowiadali im o swojej pracy. Licznie zgromadzeni Seniorzy także mieli swój kącik, by napić się kawy, poplotkować i poczuć sympatyczny klimat spotkania.

Wspólną zabawę umilił poczęstunek w postaci lodów włoskich, waty cukrowej i popcornu. Organizacja festynu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu URB-INCLUSION, wspierającego działania integrujące mieszkańców dużych osiedli.

Piknik był także okazją do przeprowadzenia ankiet wśród mieszkańców osiedla w różnym wieku na temat oferty kulturalnej, edukacyjnej i wydarzeń organizowanych na Azorach; pytano także o wizję osiedla, poczucie bezpieczeństwa oraz o zainteresowanie imprezami w bliskim sąsiedztwie. Mieszkańcy chętnie opowiadali o tym jak mieszka się na osiedlu oraz zachodzących w ostatnich latach o zmianach. Ankietowani Seniorzy dzielili się opowieściami o swoich pracach artystycznych oraz wydarzeniach i wycieczkach organizowanych w ramach Centrum Aktywności Senioralnej.

Znamiennym jest, że niemal każdy ankietowany wyrażał życzenie, aby takich wydarzeń jak spotkania integrujące mieszkańców, festyny, pikniki czy imprezy międzypokoleniowe było na Azorach jak najwięcej!