Polsko-norweska współpraca

Podsumowanie bieżącej współpracy oraz dyskusja nad kolejną edycją Mechanizmów Finansowych po roku 2014 to główne tematy poruszane podczas spotkania wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej z Vidarem Helgesenem, ministrem spraw zagranicznych Norwegii.

Polsko-norweska współpraca
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Głównym celem spotkania było omówienie stanu negocjacji funduszy norweskich i EOG, przedstawienie polskich postulatów w tym zakresie oraz nakreślenie możliwych scenariuszy kompromisu dotyczącego rozstrzygnięć dla Polski.

- W tym roku przypada dziesiąta rocznica korzystania przez Polskę z norweskich mechanizmów finansowych. Jesteśmy beneficjentem dwóch edycji, tj. 2004-2008 i 2009-2014. W tym okresie, wsparcie dla Polski wyniosło ponad 1 mld euro – podkreśliła wicepremier Bieńkowska. - Dzięki wsparciu Norwegii i innych państw-darczyńców, mogliśmy zrealizować ważne projekty w dziedzinie środowiska, zdrowia, rozwoju miast, kultury, badań naukowych. Z tych środków wspieramy także organizacje pozarządowe.

Minister infrastruktury i rozwoju zaznaczyła, że Polska jest zainteresowana kontynuowaniem współpracy z krajami EOG po 2014 roku. – Uważamy, że zwiększona alokacja w nowej edycji Mechanizmów Finansowych pozwoli na konsolidację i rozwój współpracy dwustronnej i na jeszcze lepsze wyniki w osiąganiu spójności gospodarczej i społecznej.

 

Źródło: www.eog.gov.pl

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA DŁUGOSZ
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także