Małopolska świętuje 10 lat Polski w UE

Od 30 kwietnia do 11 maja br. w całej Małopolsce będziemy obchodzić 10-tą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Premiera, koncert gwiazd, spektakle, warsztaty, bezpłatny wstęp do obiektów kultury – to tylko niektóre z przygotowanych atrakcji.

Małopolska świętuje 10 lat Polski w UE
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Obchody 10 rocznicy wstąpienia Polski do UE rozpoczną się premierą filmu dokumentalnego Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „CUD HISTORII", który opowiada o okolicznościach wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. Film pokazuje tło społeczne i historyczne tego wydarzenia, oraz zmiany jakie nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie 10 lat. Premiera filmu odbędzie się 30 kwietnia br. w kinie KIJÓW. CENTRUM oraz w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie, a poprzedzona będzie transmisją przemówienia Bronisława Komorowskiego Prezydenta RP.

Główne obchody 10-lecia odbędą się 1 maja 2014 r. na krakowskim Rynku. W Miasteczku Funduszy Europejskich zbudowanym przed Wieżą Ratuszową efekty swoich europejskich projektów zaprezentują m.in. przedsiębiorcy i instytucje kultury. Przewidziano prezentacje m.in. eksponatów muzealnych Ogrodu Doświadczeń Muzeum Inżynierii Miejskiej i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, pokazy sprzętu treningowego i akcji ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, bezpłatne badania słuchu, pokazy masażu, konkursy i wiele innych atrakcji. Na scenie wystąpią zespoły: Tańca Irlandzkiego Eriu oraz Pieśni i Tańca z dobczyckiego Regionalnego Centrum Oświatowo-Sportowego. Obchody uatrakcyjni rozwinięcie flagi Unii Europejskiej z Wieży Ratuszowej przez artystów Teatru KTO oraz „Oda do radości" w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Rozpoczęcie planowane jest na godz. 13:00.

Obchody 10 rocznicy zakończy wieczorny koncert z udziałem gwiazd: Grzegorza Turnaua, Andrzeja Sikorowskiego, Mai Sikorowskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Renaty Przemyk, Pauliny Bisztygi, Michała Jurkiewicza, Grupy Śrubki oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pod batutą Mikołaja Blajdy. Na zakończenie wszyscy artyści wspólnie wykonają finałową piosenkę, skomponowaną specjalnie z okazji rocznicy.

W tym samym czasie po drugiej stronie Sukiennic swoją premierę będzie mieć wystawa „Architektura Małopolski i Śląska. 10 lat Polski w UE". Wystawa będzie prezentować najciekawsze architektonicznie obiekty Małopolski i Śląska, które zostały sfinansowane ze środków europejskich. W uroczystym otwarciu wystawy weźmie udział Elżbieta Bieńkowska, Wicepremier i Minister Infrastruktury i Rozwoju.

W ramach obchodów 10-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się również Festiwal Funduszy Europejskich „Wstęp wolny". Swoje obiekty i ekspozycje udostępnią bezpłatnie muzea, teatry, biblioteki, centra kultury w Krakowie, Chrzanowie, Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu i Dąbrowie Tarnowskiej. Łącznie będzie to ponad 20 obiektów kultury i prawie 100 ciekawych propozycji kulturalno-rozrywkowych. Festiwal potrwa od 2 do 11 maja br. Więcej informacji na stronie www.festiwal.fundusze.malopolska.pl.

W Małopolsce można również odwiedzać obiekty udostępnione w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich od 1 do 11 maja 2014 r. Beneficjenci otworzą wtedy swoje projekty bezpłatnie, ze zniżką lub zapewnią dodatkowe atrakcyjne aktywności. Lista atrakcji jest dostępna na stronie www.10latwue.pl.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA DŁUGOSZ
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także