Kraków finalistą konkursu Mayors Challenge

Kraków znalazł się w gronie 21 miast–finalistów konkursu „Mayors Challenge 2013-2014" organizowanego przez fundację Bloomberg Philanthropies. Jego uczestnicy powalczą o fundusze na kreatywne i innowacyjne rozwiązania w mieście.

Kraków finalistą konkursu Mayors Challenge
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Stolica Małopolski ma szansę zdobyć pieniądze na budowę Krakowskiego Systemu Organizacji Ruchu Miejskiego - pierwszego na świecie programu spersonalizowanej, inteligentnej taryfikacji ruchu i parkowania w wirtualnej karcie miejskiej, opartej o urządzenia mobilne.

Do konkursu zgłosiło się 155 europejskich miast posiadających powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Spośród nich wyłoniono 21 finalistów – w tym Kraków, którzy powalczą o pieniądze na realizację pomysłu konkursowego. Okazją do tego będzie dwudniowy obóz w Berlinie (12-13 czerwca 2014), podczas którego przy pomocy ekspertów przedstawiciele miast rozbudują swoje koncepcje. Zwycięzców poznamy jesienią tego roku. Główna nagroda wynosi 5 mln euro, cztery kolejne projekty mogą otrzymać po 1 mln euro.

Propozycja Krakowa, zatytułowana „Smart Urban Mobility System" (autorzy idei: Marek Oleksy, Jerzy Ryłko) dotyczy budowy Krakowskiego Systemu Organizacji Ruchu Miejskiego - pierwszego na świecie programu spersonalizowanej, inteligentnej taryfikacji ruchu i parkowania, w wirtualnej karcie miejskiej, opartej o urządzenia mobilne. To połączenie carpoolingu, park&ride, transportu publicznego i parkowania w mieście, zintegrowanym systemem taryfowo-płatniczym, ograniczającym manualne zaangażowanie do niezbędnej autoryzacji, dzięki aplikacji mobilnej z elektroniczną portmonetką (płatności mobilne), technologią BLE (Blouthoot Low Energy) - wykorzystaną do identyfikacji oraz autoryzacji użytkownika.

Przy ocenie projektów organizator konkursu będzie opierać się na niezależnej komisji selekcyjnej, złożonej z europejskich ekspertów w dziedzinie innowacji i polityki miejskiej. Konkurs „Mayors Challenge" będzie wspierany przez trzy ważne europejskie organizacje: Eurocities (zrzeszająca samorządy największych miast Europy oraz ich miast partnerskich w 35 krajach), LSE Cities oraz Nesta.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: ANNA DŁUGOSZ
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także