INTERREG świętuje – projekt CENTRAL MARKETS nagrodzony!

Unijny mechanizm INTERREG, znany też jako Europejska Współpraca Terytorialna obchodzi w tym roku 25 urodziny. Podczas zorganizowanej w Luksemburgu jubileuszowej konferencji (15-16.09.2015) nagrodzone zostały najciekawsze projekty współpracy, a wśród nich CENTRAL MARKETS, realizowany m.in. przez Miasto Kraków. Być może to dobry prognostyk w zbliżających się kolejnych wspólnotowych konkursach?

INTERREG świętuje – projekt CENTRAL MARKETS nagrodzony!
Fot. Unijne Oblicze Krakowa

Bez INTERREGU nie byłoby projektów współpracy transgranicznej, międzyregionalnej oraz międzynarodowej pomiędzy miastami i regionami z krajów Unii Europejskiej. To właśnie z tej ostatniej możliwości, współpracy międzynarodowej, w ramach Programu dla Europy Środkowej (CENTRAL EUROPE) z sukcesami korzysta Kraków. Dzięki projektowi SECOND CHANCE udało się ożywić przestrzeń dawnej zajezdni (a dziś Muzeum Inżynierii Miejskiej) na Kazimierzu. Z kolei realizowany w latach 2012-2014 projekt CENTRAL MARKETS skupiony był na promocji tradycyjnych placów targowych – prawdziwego skarbu i żywego dziedzictwa kultury Krakowa. Projekt realizowany wspólnie z 8 partnerami z 5 krajów (m.in. włoskimi Wenecją i Turynem, słowacką Bratysławą i Mariborem w Słowenii) dał Krakowowi możliwość  stworzenia nowego produktu turystycznego związanego z targowiskami położonymi najbliżej turystycznego centrum miasta. Były to: Stary i Nowy Kleparz, UNITARG pod Halą Targową, Plac Nowy na Kazimierzu, Plac na Stawach i Rynek Dębnicki. Na dwóch z nich zorganizowano festiwale „Krakowskim targiem”, pod tą samą nazwą zorganizowano też grę miejską oraz nietypowe zwiedzanie miasta w formie questu (mapki nadal można pobrać w miejskich punktach informacji turystycznej). Dzięki badaniom ankietowym spółki kupieckie zarządzające placami poznały lepiej swoich klientów: ich zwyczaje zakupowe, preferowane produkty, a także pomysły na poprawę jakości handlu na targowiskach.

W ponad rok po zakończeniu działań, CENTRAL MARKETS, jako jeden z zaledwie pięciu projektów finansowanych w ramach całej inicjatywy INTERREG został zaproszony do prezentacji podczas wspomnianej jubileuszowej konferencji w Luksemburgu. Wyróżnienie okazało się jeszcze większe, gdy po prezentacji CENTRAL MARKETS zdobył drugie miejsce w plebiscycie uczestników konferencji na najciekawsze przedstawienie działań projektowych.

Niewykluczone, że sukces projektu CENTRAL MARKETS uda się już niebawem przekuć na kolejne europejskie dofinansowanie: wspólnie ze Stowarzyszeniem SlowFood i innymi europejskimi miastami Kraków aplikuje o unijne środki na realizację projektu SlowFood Culture, którego celem jest promocja lokalnej i regionalnej kuchni, podnoszenie jej jakości oraz promowanie szeroko pojętej kultury kulinarnej i jej roli dla kulturowego dziedzictwa miast i miejsc. Pierwszy etap oceny już za nami, krakowski projekt znalazł się z gronie 91 zaproszonych do dalszej selekcji (z 620 złożonych). Czy otrzyma dofinansowanie – dowiemy się na początku 2016 roku. Warto trzymać kciuki!

Pokaż metkę
Osoba publikująca: NATALIA BIERNAT
Podmiot publikujący: Unijne Oblicze Krakowa
Zobacz także
W dniu 15.02.2018 r Gmina Miejska Kraków podpisała umowy o dofinansowanie dla czterech ścieżek rowerowych: Budowa ścieżki rowerowej od ul. Powstańców wzdłuż ulic Strzelców i  Lublańskiej do estakady  wraz z dostosowaniem tunelu łączącego ulice Brogi-Rakowicka do ruchu rowerowego w Krakowie (całkowita wartość projektu ok. 5,56 mln zł, w tym ok. 4,42 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Zakopiańskiej na odcinku od pętli tramwajowej w Łagiewnikach do przystanku tramwajowego przy ul. Siostry Faustyny (całkowita wartość projektu ok. 1,23 mln zł, w tym ok. 1,04 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej na odcinkach: od Klasztoru Sióstr Norbertanek do istniejącego odcinka ścieżki przy Moście Zwierzynieckim, od ul. Wioślarskiej do ul. Jodłowej oraz od ul. Mirowskiej do granicy miasta Krakowa (całkowita wartość projektu ok. 5,43 mln zł, w tym ok. 3,33 mln dofinansowanie z UE) Budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Babińskiego i Skotnickiej od ul. Bunscha do ul. Trockiego w Krakowie (całkowita wartość projektu ok. 2,17 mln zł, w tym ok. 1,84 mln dofinansowanie z UE) W dniu 05.03.2018 r. Gmina Miejska Kraków podpisała umowę o dofinansowanie dla kolejnej ścieżki rowerowej „Budowa ścieżki rowerowej od ul. Powstańców wzdłuż ulic Piasta Kołodzieja, Srebrnych Orłów, Wiślickiej w Krakowie” Całkowita wartość projektu to ok. 5,76 mln zł, w tym ok. 4,23 mln dofinansowanie z UE Inwestycje realizowane są w ramach Poddziałania 4.5.1 Niskoemisyjny transport miejski – ZIT, Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.